14.11.2018 17:59
Dobeles un Tērvetes novada 8. klašu izglītojamie piedalījās KAA pasākumā
“Es pats savas karjeras kalējs”
2018. gada 10. oktobrī projekta Nr.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejā un tā teritorijā norisinājās karjeras attīstības atbalsta pasākums “Es pats savas karjeras kalējs”, kurā piedalījās 165 astoto klašu izglītojamie no Dobeles 1. vidusskolas, Dobeles valsts ģimnāzijas, Gardenes pamatskolas, Penkules pamatskolas, Mežinieku pamatskolas, Annenieku pamatskolas, Bikstu pamatskolas, Annas Brigaderes pamatskolas un Augstkalnes vidusskolas.
Pasākuma mērķis bija rosināt izglītojamos veikt pašizpēti un iepazīt dažādas profesijas, un veicināt savlaicīgu, apzinātu personīgo lēmumu pieņemšanu par turpmāko izglītību un savu karjeras ceļu.
Pasākuma norises vieta - Kārļa Ulmaņa dzimtās mājas “Pikšas”, kur šobrīd atrodas Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejs, tika izvēlēta par godu tauvojošajām Latvijas simtgades svinībām, lai pilnveidotu izglītojamo pilsonisko/ patriotisko nostāju, kā neatņemamu dzīves, tas ir arī karjeras, sastāvdaļu.
Pasākuma programma tika izstrādātā tāda, lai katrs dalībnieks piedalītos 4 no 10 nodarbībām, kuras tika klasificētas šādās grupās:
- Pašizpētes nodarbības. To vadītāji bija Jauniešu akadēmijas “Pacelt Pasauli” valdes locekle, pašizaugsmes programmu trenere Anita Dzelzkalēja, kura vadīja nodarbību “Kā noteikt mērķus un sasniegt tos”, Jauniešu un vecāku karjeras informācijas un konsultēšanas centra dibinātāja un valdes locekle, diplomēta karjeras konsultante Inta Lemešonoka, kura vadīja nodarbību “Sevis izzināšanas darbnīca” un psihologs Uģis Livzenieks, kurš vadīja nodarbību “Kā jaunietim sevi realizēt”.
- Tikšanās ar kādas profesijas pārstāvi. Par galvenajiem darba pienākumiem, darba vidi, darba laiku, darbā pielietojamajiem instrumentiem, to kā norit tipiska darba diena, to kādām rakstura īpašībām jāpiemīt un kādas prasmes, zināšanas, izglītība nepieciešamas, atalgojumu un to, ko iespējams darīt jau šodien, lai veiktu konkrētās profesijas uzdevumus un pienākumus stāstīja šādu profesiju pārstāvji: modes māksliniece un stiliste Indra Salceviča, jaunā uzņēmēja - uzņēmuma “Sēklu muss” dibinātājs Agnese Nazareca un Zemessardzes 51. kājnieku bataljona pieci kareivji.
- Profesiju spēle. Izglītojamie piedalījās spēlē “Profesiju cirks”. Lai uzveiktu savu pretinieku un tiktu līdz finišam tiem bija jāatbild uz jautājumiem par 120 dažādām profesijām. Tāpat dalībniekiem bija iespēja piedalīties improvizācijas teātra jeb “teātra sporta” aktivitātēs, kur tie iejutās dažādu profesiju tēlos un izspēlēt spēli “Profesiju Riču - raču”, kurā tika iepazītas tādas profesijas kā arhitekts, pilots, programmētājs, tulkotājs, režisors un ārsts.
Ceturtajā nodarbībā, kas reizē bija arī pasākuma noslēgums, izglītojamos uzrunāja dziedātājs, kordiriģents, dažādu TV raidījumu vadītājs Jānis Strapcāns un Eiropas komisijas Āzijas un Āfrikas projektu koordinators Erasmus, Horizon2020 un EuropeAid projektos Miks Celmiņš, kuri iepazīstināja izglītojamos ar tādām profesijām kā “mūziķis”, “TV raidījumu vadītājs” un “sociālo inovāciju projektu vadītājs”. Tāpat pasākuma dalībniekiem bija iespēja viesiem uzdot sev interesējošus jautājumus, ko izglītojamie arī aktīvi darīja.
Nākošajā dienā pēc pasākuma klašu audzinātāji, lūdza saviem skolēniem sniegt šī pasākuma izvērtējumu, lūk dažas atziņas: “Bija interesanti, spēlējot Riču-raču, iepazīt dažādas profesijas”, “Lai arī ne viss man likās ļoti interesanti - zinu, ka tas viss man kaut kad noteikti noderēs” “Sapratu, ka nav jāgaida 9. klase, lai domātu, kur mācīties pēc pamatskolas beigšanas”, “Ļoti patika darboties “Sēklu muss” praktiskajā nodarbībā - no vienkāršas idejas tika izveidots savs uzņēmums. Es arī tā varu!”.
Sagatavoja I.Sproģe: Dobeles sākumskolas un Gardenes pamatskolas PKK